Czytnik tachografu: Błąd RTC

  • DATACHO.pl
  • 20. 12. 2021

Czytnik tachografów i kart kierowców ma wbudowaną baterię, dzięki której możesz używać urządzenie nawet kiedy nie jest podłączone za pomocą kabla do prądu.  Baterie mają to do siebie, że wyładowują się bardzo powoli - tak samo również działa bateria w czytniku. Jezeli twoja firma pobiera dane nieregularnie albo pobiera dane, ale czytnik już nie podłącza do komputera, aby się czytnik trochę doładował, to może się  stać, że kiedy będziesz chciał pobrać dane z karty albo tachografu to pojawi się błąd RTC.

Co oznacza błąd RTC?

Skrót RTC oznacza „real time clock”. Czytnik ma w sobie zegar, który pilnuje aktualny czas i jeżeli czytnik się całkiwicie wyładuje to resetuje się także i ten zegar w czytniku, i dlatego podczas próby pobierania danych urządznie blokuje ci tę możliwość. Jest to spowodowane tym, że podczas pobierania danych czytnik zapisuje ostatnią datę pobierania danych, a w momencie kiedy czytnik nie zna aktualnej godziny mógłby on zapisać jakąś bezsensowną datę, co byłoby oczywiście złe.

Jak możesz temu zapobiec?

Prewencja jest bardzo prosta, wystarczy raz na jakiś czas wziąć czytnik i podłączyć go za pomocą USB do komputera. Lampka czytnika będzie migać na pomarańczowo, co oznacza, że się ładuje. Kiedy lampka przestanie migać i zacznie świecić na zielono - jest naładowana.

Jak to naprawić?

Na czytniku należy zaprogramować czas wewnętrzny. Dlatego jeśli się z tym spotkasz możesz wysłać czytnik na adres biura a my go dla Ciebie naprawimy, cena 300 zł. Prosimy o wcześniejszą informację mailową, że wyślecie Państwo do nas, jeżeli poczta przechowała ją na poczcie, abyśmy mogli zająć się przesyłką i jak najszybciej odzyskać czytnik.